Wykorzystanie
Dzięki dużej różnorodności oraz dostępności na rynku szerokiej gamy systemów składowania, wybór najlepszego z nich zależy od specyficznych potrzeb danej powierzchni magazynowej. Do przechowywania różne go rodzaju towarów, uniwersalnych rozwiązaniem będzie zastosowanie regałów paletowych rzędowych. Sprawdzają się one w magazynach, w których dysponujemy dużą powierzchnią oraz istnieje konieczność przechowywania towarów różnych rozmiarów i wag.
Regały paletowe rzędowe mogą być obsługiwane zarówno ręcznie jak i przy użyciu sprzęt mechanicznego. Należy jednak mieć na względzie fakt, że obsługa ręczna możliwa jest w przypadku wysokości regałów paletowych nie przekraczającej 2. Jeżeli przestrzeń magazynowa pozwala na wykorzystanie wyższych regałów, których wysokość sięga kilkudziesięciu metrów, w celu spranej obsługi towarów umieszczonych na nich niezbędne będzie wykorzystanie np. wózków widłowych czy wózków podnośnikowych.
Jeżeli jednak specyfika magazynu charakteryzuje się składowaniem towarów jednorodnych oraz o wysokim stopniu rotacji, lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie regałów magazynowych paletowych jezdnych. Główną zaletą takiego systemu składowania jest maksymalne wykorzystanie pojemności magazynu przy jednoczesnym obniżeniu kosztów jednego miejsca paletowego.
Co więcej, dzięki zastosowaniu regałów wjezdnych możliwe jest optymalne wykorzystanie powierzchni magazynu – nawet do 80% całkowitej jego powierzchni, podczas gdy w przypadku standardowych regałów paletowych współczynnik ten sięga jedynie 40%. System regałów paletowych wjezdnych charakteryzuje się ponadto zwartą konstrukcją oraz ograniczeniem dróg transportowych do minimum. Dodatkowo, regały wjezdne sprawdzą się najlepiej na przestrzeniach, gdzie magazynowanie odbywa się zgodnie z zasadą FILO (pierwsze weszło, ostatnie wyszło).
Kolejny rodzaj regałów to regały paletowe przepływowe, zwane także jako regały push-back. Konstrukcja opiera się na wbudowaniu łóż rolkowych w konwencjonalne regały. Szeroki zakres ram i belek pozwala ja zoptymalizowanie konstrukcji. Belki dopasowane są tak, aby umożliwić spadek 4%, a bieżnie rolkowe mocowane są do belek za pomocą specjalnych obejm.
System ten zapewnia efektywne i zwarte przechowywanie towaru na paletach. Towar umieszczany jest od strony załadunku i przemieszcza się w dół dzięki sile grawitacji. Od strony rozładunku palety mogą zostać podjęte. W tym systemie palety przechowywane są zgodnie z zasadą FIFO (pierwsze weszło, pierwsze wyszło).
System typu push-back umożliwia jednak również operacje w systemie składowania LIFO (ostatnie weszło, pierwsze wyszło). W tym przypadku palety są ładowane i rozładowywane z tej samej strony, a wózek widłowy popycha palety do miejsca przechowywania, a one z kolei wracają dzięki sile grawitacji.
Tam, gdzie konieczne jest zwarte składowanie z zachowaniem wysokiego stopnia dostępności do składowanych produktów regały mobilne mogą być najlepszym rozwiązaniem. Szczególnie jeśli powierzchnia magazynowa stanowi wysoki koszt inwestycji, np. w chłodniach lub mroźniach.
